Przejdź do głównej zawartości

Konwertowanie

Tworzenie nowej sesji

Za każdym razem kiedy chcesz przekonwertować zestaw plików musisz utworzyć Nową sesje.

Wystarczy, że po zalogowaniu do aplikacji wybierzesz z górnego menu Nowa sesja

Górne menu aplikacji

Konfiguracja sesji

Wgrywanie plików

Konfiguracja sesji - wgrywanie plikow

W pierwszym kroku konfigurowania sesji musisz załadować do aplikacji pliki z fakturami, które chcesz aby zostały przekonwerowane na inne formaty.

Wystarczy, że po wciśnięciu przycisku Dodaj format wybierzesz format plików, które chcesz załadować.

Konfiguracja sesji - dodawanie formatu

Wgrywanie pojedynczych plików

Większość formatów takich jak JPK-V7, Ksef czy Optima zawierają wszystkie wymagane dane w jednym pliku. W takim przypadku wystarczy, że wybierzesz plik z dysku lub przeciągniesz go na oznaczone pole, i dany plik zostanie załadowany do aplikacji. Każdy załadowany przez Ciebie plik zostanie zwalidowany, aby upewnić się, że jest on określonego formatu.

Konfiguracja sesji - wgrywanie pliku pojedynczego

Uwaga

Jeśli okazałoby się, że wgrany przez Ciebie plik nie przejdzie walidacji, upewnij się, że jest on danego formatu.

Wgrywanie plików dla formatów wieloplikowych

Niektóre formaty trzymają dane w kilku plikach - przykładem jest buchalter. Wymaga on wgrania pliku faktur i pozycji, dla takiej sytuacji zostą Ci wyświetlone wszystkie pliki, które musisz wgrać. Zestawem plików nazywamy komplet, który jest wymagany do poprawnego przejścia dalej.

Konfiguracja sesji - wgrywanie pliku buch

Uwaga

Jeśli przycisk przejścia dalej jest wyłączony, a któryś z formatów oznaczony jest na czerwono, zawiera on jakieś błędy, np brak jakiekolwiek pliku.

Usuwanie formatów

W prawym górnym rogu kafelka formatu zobaczysz ikonkę kosza, możesz tego przycisku użyć do usunięcia formatu, jest to jednoznaczne z usunięciem wszystkich plików wgranych dla tego formatu.

Konfiguracja sesji - usuwanie formatu

Usuwanie załadowanych plików

W przypadku plików pojedynczych usuwasz plik po wejściu w okno formatu i kliknięciu ikonki po prawej stronie.

Konfiguracja sesji - usuwanie single

W przypadku plików wieloplikowych musisz pamiętać, że usunięcie pliku wiąże się z usunięciem kolejnych plików.

Konfiguracja sesji - usuwanie buch

Wybieranie formatów wyjściowych

Konfiguracja sesji - wybór formatów wyjściowych

W tym kroku musisz określić formaty plików jakie chcesz finalnie uzyskać. Jak najbardziej możesz wybrać kilka formatów jednocześnie.

Wskazówka

Więcej informacji o obsługiwanych formatach znajdziesz w sekcji Formaty

Uzupełnienie danych dodatkowych

W ostatnim kroku przed konwersją musisz uzupełnić dodatkowe dane dotyczące podmiotu, który jest właścicielem pliku oraz danych wynikających z wybranych formatów wyjściowych

Konfiguracja sesji - uzupełnienie danych dodatkowych

Po skonfigurowaniu sesji wystarczy, że klikniesz przycisk Zapisz. Załadowane do aplikacji pliki zostaną odczytane i aplikacja sama Cie przekieruje do listy faktur.

Uwaga

Zmiana konfiguracji sesji na dalszych etapach nie będzie możliwa

Uwaga

W tym momencie następuje blokada kredytów. Więcej o kredytach w Kredyty

Wskazówka

Jeśli wpisywałeś już danego podatnika, możesz wybrać go ponownie. Nie musisz wpisywać danych od zera!

Wystarczy, że odznaczysz przycisk Czy wpisać podatnika ręcznie i wybierzesz z listy podatnika, dla którego chcesz wygenerować pliki. Na liście możesz zobaczyć wszystkie informacje o danym podatniku. Jeśli chcesz zmienić którąś z informacji, zaznacz przycisk Czy wpisać podatnika ręcznie, a formularz wypełni się danymi wybranego podatnika, które następnie możesz edytować. Konfiguracja sesji - wybieranie podatnika

Edycja odczytanych danych

Po odczytaniu plików aplikacja pokaże Ci w formie tabeli listę faktur wraz z odczytanymi z nich danymi. Na tym etapie masz możliwość ręcznego uzupełnienia danych w fakturach.

Odczytane dane

Edytowanie komórki

Aby edytować jedną wartość wystarczy, że klikniesz na interesującą Cie komórkę. Po kliknięciu pokaże się formularz do edycji.

Edycja danej

Po wpisaniu bądź wybraniu nowej wartości zatwierdź zmiany klikająć przycisk Zapisz

Wskazówka

Aplikacja wyświetli odpowiedni typ pola edycji w zależności od typu komórki.

Zatwierdzanie proponowanej wartości

W sytuacji kiedy w danych źródłowych nie będzie danej wymaganej do poprawnego przekonwertowania faktury do wymaganego formatu wyjściowego, aplikacja spróbuje na podstawie innych danych zaproponować wartość.

Przykład
Wartość faktury Netto = 100zł
Wartość VAT = 23zł

Proponowana Wartość faktury Brutto = 123zł

Aplikacja proponowane komórki oznacza kolorem zółtym. Aby zaakceptować proponowaną wartość lub ją zmienić wystarczy, że klikniesz na proponową komórkę i zatwierdzisz na formularzu wartość

Zatwierdzanie proponowanej danej

Rozwiązywanie konfliktu w danych

Jeśli wgrasz do aplikacji kilka plików źródłowych, w których będą dane dotyczącej jednej faktury aplikacja scali dane takiej faktury. W sytuacji gdy dla jednej komórki będzie kilka wartości, aplikacja oznaczy taką komórkę jako skonfliktowaną. Aby rozwiązać konflikt wystarczy, że klikniesz na skonfliktowaną komórkę oraz wybierzesz właściwą wartość.

Uwaga

Aplikacja nie pozwoli na konwersje do momentu rozwiązania wszystkich konfliktów w danych

Rozwiązywanie konfliktu

Filtrowanie listy

Filtry pozwolą Ci odnaleźć konkretne faktury lub ograniczyć listę według Twoich wymagań. Aby zobaczyć dostępne filtry naciśnij przycisk Filtruj znajdujący się nad tabelką z fakturami. Dodatkowo znajdziesz tu przycisk od czyszczenia filtrów Wyczyść filtry.

Uwaga

W obecnym momencie wyświetlone filtry są od siebie niezależne! To znaczy, że nie można wybrać ich jednocześnie, a wybranie kolejnego wyczyści działanie poprzedniego.

Rozwiązywanie konfliktu

Filtrowanie po kolumnach

Filtrowanie po kolumnach pozwala Ci ograniczyć wyświetlone faktury do tych, które spełniają wszystkie założone przez Ciebie ograniczenia. Możesz wybrać dowolną ilość kolumn, które powinny spełniać ustalone warunki. Metody, których możesz użyć mogą się różnić w zależności od typu kolumny. W prawym polu wpisujesz wartość, która ma być spełniona.

Po uzupełnieniu interesująych Cie filtrów zapisz je przyciskiem Zapisz. Jeśli chcesz je wyczyścić, wybierz przycisk Wyczyść.

Filtrowanie

Filtrowanie faktur wymagających akcji

Filtr ten pokaże Ci wszystkie faktury, które wymagają akcji aby przekonwertować pliki. Pokażą się zatem faktury, które mają pustą wartość w wymaganej kolumnie lub te które posiadają konflikty.

Filtrowanie faktur z proponowanymi cechami

Zgodnie z nazwą pokażą się faktury, które mają proponowane cechy czekające na akceptacje.

Uwaga

Pamiętaj, że nie musisz zatwierdzać wszystkich proponowanych cech! Aplikacja umożliwia konwersje jeśli są faktury z proponowanymi cechami.

Widoczne kolumny

Aby ułatwić sobie pracę możesz pokazać lub ukryć konkretne kolumny. Wystarczy, że po wciśnięciu przycisku Kolumny wybierzesz te, które mają być widoczne.

Filtrowanie

Zaznaczanie faktur

Aby ułatwić Ci edycję dużej ilości faktur jednocześnie, masz możliwość wyboru konkretnych faktur, a następnie wykorzystania Masowej edycji oraz Przepisywania wartości.

Masz możliwość zaznaczenia / odznaczenia trzech różnych wartości:

  • wszystkich faktur,
  • faktur na stronie,
  • przefiltrowanych faktur.
Uwaga

Podczas zaznaczania faktur, wybierasz faktury które są w danym widoku (Sprzedażowe lub Kosztowe)!

Wszystkie faktury

Jak wskazuje nazwa, możesz zaznaczyć lub odznaczyć wszystkie faktury danego widoku. Służą do tego przyciski Zaznacz wszystkie oraz Odznacz wszystkie.

Faktury na stronie

Pozwala na zaznaczenie wszystkich faktur na konkretnej stronie, na której w tym momencie jesteś. Służą do tego przyciski Zaznacz stronę oraz Odznacz stronę.

Przefiltrowane faktury

Umożliwia zaznaczenie wszystkich przefiltrowanych faktur, czyli wszystkie faktury które pokrywają się z Twoimi filtrami. Służą do tego Zaznacz przefiltrowane oraz Odznacz przefiltrowane.

Zaznaczanie faktur

Akcje na zaznaczonych fakturach

Aby ułatwić Ci pracę z fakturami stworzyliśmy kilka akcji, które mają pomóc Ci i przyspieszyć proces edycji i uzupełniania danych. Po wciśnięciu przycisku Wykonaj znajdującego się nad fakturami ukażą Ci się dostępne akcje.

Do akcji należą:

  • Masowa edycja
  • Przepisywanie wartości
  • Dodawanie opcjonalnych kolumn

Akcje

Masowa edycja

Zgodnie z nazwą masowa edycja pozwala Ci edytować wszystkie zaznaczone faktury jednocześnie. Wystarczy, że wybierzesz interesujące Cie kolumny oraz wpiszesz wartość, która zostanie ustawiona dla wszystkich zaznaczonych faktur.

Uwaga

Pamiętaj, że akcja masowej edycji jest nieodwracalna!

Masowa edycja

Przepisywanie wartości

Akcja przepisywania wartości umożliwia Ci wybranie kolumny, dla której zostanie przepisana wartość z innej kolumny. Na poniższym przkładzie dla kolumny Data wystawienia zostaną przepisane wartości z kolumny Data wykonania. Oznacza to, że dla każdej zaznaczonej faktury wartość z cechy Data wykonania zostanie przepisana do cechy Data wystawienia.

Uwaga

Pamiętaj, że akcja przepisywania wartości jest nieodwracalna!

Przepisywanie wartosci

Dodawanie opcjonalnych kolumn

Część danych w plikach wejściowych jest opcjonalna i nie musisz ich uzupełniać aby wygenerować poprawny plik wyjściowy. Jeśli jednak chcesz uzupełnić te dane wystarczy, że wciśniesz przycisk Dodaj opcjonalne kolumny.

Z listy dostępnych opcjonalnych danych wybierasz te, które Cie interesują i zapisujesz.

Opcjonalne_kolumny

Edycja pozycji faktury

Dostosowywanie pozycji faktury różni się od edycji innych cech ze względu na to, że pozycja sama posiada swoje cechy.

Jeśli dana faktura posiada pozycje w tabelce zobaczysz wartość Pozycje faktury. Jeśli nie posiada a jest ona wymagana, komórka będzie świeciła się na czerwono.

Opcjonalne_kolumny

Tworzenie pozycji przebiega w bardzo prosty sposób. Po kliknięciu na pustą komórkę (w przypadku wymaganej pozycji będzie się ona świeciła na czerwono) należy przycisnąć przycisk Stwórz pustą pozycję.

Opcjonalne_kolumny

Widok pozycji

Po przyciśnięciu pozycji konkretnej faktury otworzy się nowe okno z dedykowanym widokiem pozycji danej faktury. W tabelce zobaczyć możesz wszystkie pozycje faktury, a poniżej pełne informacje o fakturze tak żebyś nie musiał opuszczać tego widoku.

Pozycja faktury

Zmiana poszczególnych cech pozycji odbywa się w identyczny sposób jak w przypadku cech faktury.

Akcje na pozycjach

Podobnie jak w przypadku faktur, za pomocą przycisku Wykonaj otworzysz okno z dostępnymi akcjami. Dla pozycji możesz między innymi:

  • stworzyć nową pustą pozycję,
  • dodać opcjonalne kolumny

Dodawanie opcjonalnych kolumn działa analogicznie jak w przypadku faktur. Dodawanie opcjonalnych kolumn

Pozycja faktury

Tworzenie pustej pozycji

Po wciśnięciu przycisku Stwórz pustą pozycje zostanie stworzona pusta pozycja, która pojawi się w tabelce pozycji.

Pozycja faktury

Usuwanie pozycji

W każdym wierszu pozycji z lewej strony znajduje się czerwony przycisk z minusem, po którego kliknięciu otworzy się okno do potwierdzenia usunięcia pozycji. Po zatwierdzeniu akcji przyciskiem Usuń, pozycja zostanie usunięta.

Uwaga

Jeśli będziesz próbował usunąć jedyną pozycję faktury, wystąpi błąd. W takim przpadku stwórz najpierw nową pozycję.

Pozycja faktury

Tworzenie uzupełnionej pozycji dla faktur kosztowych

Ze względu na brak rozróżnienia poszczególnych pozycji i stawek w niektórych formatach dla faktur kosztowych, możesz stworzyć uzupełnioną pozycję o całkowite wartości netto, vat i brutto wzięte z faktury. Dodatkowo ustawiona zostanie stawka podstawowa.

Uwaga

Jeśli zależy Ci na spójności danych nie używaj tej funkcji, gdyż może prowadzić do niepokrywania się kwot!

Pozycja faktury

Konwertowanie

Aby wygenerować wyjściowe pliki wystarczy, że klikniesz przycisk Konwertuj

Uwaga

Jeśli w danych faktur będzie brakowało wymaganych danych lub będą konflikty, aplikacja nie pozwoli na wygenerowanie plików

Uwaga

Jeśli w danych faktur będą znajdowały się proponowane cechy, zostanie Ci wyświetlone okno ze wszystkimi takimi fakturami i cechami. Będziesz musiał potwierdzić, że konwertujesz faktury z proponowanymi wartościami.

Jeśli proces konwersji przejdzie pomyślnie, zostaną zablokowane kredyty odpowiadające wartości sesji. Zostaną one ściągnięte dopiero po zaakceptowaniu konkretnych plików. Otworzy się również pasek boczny z Informacjami o sesji, gdzie będziesz mógł pobrać wygenerowane pliki.

Wskazówka

Pamiętaj, że dopóki nie oznaczysz plików jako problem lub ich nie zaakceptujesz, możesz konwertować sesje wielokrotnie.

Informacje o sesji

Zielonym przyciskiem z ikonką informacji znajdującym się nad tabelką z fakturami możesz otworzyć pasek boczny, który wyświetli informacje o danej sesji.

Znajdziesz tu między innymi przekonwertowane pliki, wgrane pliki, formaty wyjściowe oraz wymagane dane.

Informacje o sesji

Pobieranie plików

W informacjach o sesji możesz znaleźć przekonwertowane pliki. Pobierasz je przyciskając przycisk Zapisz.

Wygenerowane pliki

Zgłąszanie problemów z plikami

Jeśli pobrałeś plik i jest z nim jakiś problem, przykładowo nie możesz wgrać go do swojego programu. Możesz zgłosić nam problem, a my zrobimy wszystko, aby go rozwiązać. Wystarczy, że przyciśniesz czerwony przycisk z X obok konkretnego wygenerowanego pliku i opiszesz problem.

Uwaga

Pamiętaj, że oznaczenie pliku jako problem wiąże się z wyłączeniem go z dalszych prób konwersji danej sesji.

Wygenerowane pliki

Akceptacja plików

Jeśli pliki wygenerowane przez aplikację zostały prawidłowo przetworzone w Twoim programie, możesz je zaakceptować.

Uwaga

Pliki, które nie zostały przez Ciebie zaakceptowane ani nie zgłosiłeś/aś problemu zostaną automatycznie zaakceptowane przez aplikacje po 72 godzinach

Wygenerowane pliki

Informacja

Po akceptacji wszystkich plików, sesja automatyczni zmieni status na zakończoną.